Mediace na gymplu včera a dnes: pohledem učitele-mediátora Gymnázia Varnsdorf

Článek pro: 
Pro rodiče
Pro učitele
Pro vedení školy
Zobrazit v aktualitách
01. 09. 2017

Ještě před začátkem školního roku 2016/17, kdy jsem s kolegyní Radkou Holubářovou a Janou Veselou stál na prahu prvního třídenního školení o mediaci před budovou školicího střediska ve Varnsdorfu, jediné, co mě trápilo, byla otázka, jak přežiju ty tři nadcházející dny ještě plné slunka a teplého počasí uzavřen v učebnách aniž bych se nudil.

Mou obavu kupodivu velmi rychle smetla hned úvodní část školení, nabitá aktivitami a řízená jistýma rukama obou vůdčích lektorů. Těch prvních pár dnů stačilo k tomu, abychom se s Radkou a spolu s dalšími osmi učitelkami a ředitelkami ze čtyř vybraných škol ve výběžku zapálili nejen pro mediaci, ale i jeden každý pro druhého. Vznikl skvělý dočasný tým nadšenců pro společnou novou věc – mediaci ve škole, která měla v následujících několika měsících změnit klima všech do projektu zapojených škol. V ten moment ještě nikdo z nás netušil, že již nic nebude, jak bývalo, a že umění mediace velmi pravděpodobně výrazně změní komunikaci a řešení problémů na mnoha školách v republice.

Další etapě vévodil úkol nejdůležitější, v druhé fázi bylo totiž potřeba vytvořit tým dětských mediátorů z řad žáků a nadchnout ho pro věc stejně jako nás dospělé. Otázkou však bylo, jak nadchnout mladé lidi pro něco, o čem ještě sami nemáte tušení, jak vlastně bude fungovat. Jinými slovy šlo o skok rovnýma nohama do neznáma, vše vznikalo přímo pod rukama, o všem se rozhodovalo z minuty na minutu podle aktuálního dění a situace na jednotlivých školách. Radka Holubářová přišla s nápadem využít školních projektových dnů k dalšímu rozšíření a představení mediace většímu spektru osazenstva gymnázia, což se myslím jednoznačně ukázalo jako výborný nápad. Udělal se velký kus práce a pod vedením naším a skvělé externí lektorky Táni Vodňanské se povědomí o mediaci povedlo rozšířit i více mezi kantory a na vyšší stupeň gymnázia. Zapálení nás kantorů však rychle přeskočilo i na žáky a začaly se objevovat první plody společné práce, které byly představeny na konferenci pro výběžek v Krásné Lípě, kde nás skvěle reprezentovali žáci a později 10. dubna 2017 na celostátní konferenci v Praze, kde úspěšné zavádění mediace u nás na škole prezentovali zástupce Mgr. František Paulus, Mgr. Radka Holubářová a já. Veškeré výstupy z projektu Mediace ve škole v našem regionu se setkaly s kladným až vřelým přijetím převážně pražské odborné i laické veřejnosti.

Mediace na našem gymnáziu se zkrátka a dobře uchytila a má šanci dále růst a rozkvétat. V rámci Akademie příslibu se setkává skupina vrstevnických mediátorů opět pod taktovkou Radky Holubářové a mojí, za jejíž fungování se odehrálo již osm mediačních sezení s úspěšným výsledkem. Jsou tu však i pozitivní výsledky na první pohled neviditelné. Protože naši vrstevničtí mediátoři monitorují situaci v mnoha třídách a o problémech s ostatními dětmi hovoří, nabízejí jim pomoc a především je vyslechnou a projeví zájem, nevědomky tak zabraňují eskalaci konfliktů, jejich prohlubování a potlačování, že téměř nedochází k výbuchům agrese či půtkám. Pomalu se začínají zapojovat i kantoři, kteří původně o mediaci pochybovali, třeba i tím, že nacházejí ochotu diskutovat. Jednoduše řečeno všichni se společně učíme otevřeně komunikovat. A o tom to přeci je. Na závěr bych přál nejen naší škole, nýbrž celé naší zemi, trochu toho svěžího mediačního větru do plachet, bylo by nám všem lépe.

Mgr. Marek Jasa, Gymnázium Varnsdorf, jeden z 20 učitelů, kteří se v rámci projektu Mediace ve škole stal absolventem mediačního výcviku pro pedagogy, a který, spolu se svou kolegyní Radkou, zavádí mediaci jako nástroj prevence a řešní konfliktů na Gymnáziu Varnsdorf, kde učí anglický jazyk na

 

Přidat komentář