Mediace ve škole - pro žáky

Přijde mi fajn řešit konflikty bez hádek a urážek a formou rozumné dohody. (Adélka)

Podle mě je škoda, že mezi lidmi není mediace tak známá, všichni všelijaké maličkosti řeší hádkou a pak se na sebe vzájemně naštvou, přitom mediace by v těchto případech postačila. U nás na škole se tento způsob řešení konfliktů uchytil, a já doufám, že to bude tak i nadále. (Eliška)

Musím říct, ze se mi tento styl řešení konfliktů líbí ... ... Nemusí to být jen konflikt…, lidé si mezi sebou můžou také něco říct - když si v něčem nerozumí, mohou si to lépe vyjasnit... ... a myslím, že díky tomuto stylu řešení konfliktu se dokážeme dohodnout normálně, říct si vše z očí do očí a ne někde na internetu.... Mediace mě naučila... si všímat lidí okolo sebe ... a porozumět jim... a vcítit se do jejich situací... a pomoct těm lidem ... z té blbe situace se dostat.... Jsem ráda za tenhle styl řešení konfliktu.. podporuju... a doufám, že se mediace roznese dál. (Kačka)

Výcvik na mediátora mi dal spoustu věcí, ale jedné si vážím ze všeho nejvíc - schopnosti zachovat si chladnou hlavu a odstup, když se s někým hádám. (Né, že bych se hádala často :)) - Nadechnout se, zastavit a říct: "Pojď si o tom promluvit v klidu. …Ráda pomáhám lidem řešit jejich spory, a tím vytvářet lepší klima ve škole. (Eliška)

...třeba paní ředitelku jsem najednou poznal úplně z jiného úhlu. Mediace je dobrá věc. (pozn.red.: paní ředitelka školy se rovněž účastnila výcviku v mediaci) (Matyáš)

Od nového školního roku se těším na nové peer mediátory, které budu mít možnost naučit to, co co jsem se sama naučila a poté budu mít možnost s nimi pracovat. (Jana)

Naučili jsme se vcítit se do lidí v našem okolí a snažíme se pochopit, jaká pro ně daná situace je. Na naší škole už pár mediací proběhlo a byly úspěšné.  Minulý rok mediacím nikdo moc nevěřil, ale tento rok už za námi spolužáci z různých tříd chodí sami, jestli bychom jim nepomohli. Dělá nám radost, dělat radost někomu jinému a pomoct vyřešit konflikt mezi dvěma stranami. (Agáta)

Co ti přinese výcvik v mediaci?

08. Srpen 2017

Výcvik vrstevnických mediátorů je zejména pro děti a mladé lidi, pro které je kamarádství víc než jen způsob jak získat nějaké výhody. Kterým vadí, když se ve třídě pořád někdo hádá, pere, prudí ostatní a tím vytváří blbou náladu. Ale hlavně pro ty, kteří s tím chtějí něco udělat. Když se ti totiž podaří zvládnout emoce a vyřešit v klidu konflikt se spolužáky, získáš větší vnitřní sílu než největší silák ve třídě.

Nabídka v nové aktivitě Domluvíme se

01. Leden 2022

Už v minulém příspěvku jsme vás informovali, že v naší aktivitě dochází k velkým změnám. Nyní naše činnost nese název Domluvíme se.

Peer-mediátoři jako trenéři svých nástupců

06. Červen 2018

Během měsíce června se uskutečnily celkem čtyři trenérské kurzy pro čtyři peer-mediační týmy škol zapojených v programu Mediace ve škole: ZŠ Jiříkov, ZŠ Krásná Lípa, ZŠ U Nemocnice v Rumburku a Gymnázium Varnsdorf.

Kdo koho a proč trénoval?

Akční mediační tým v ZŠ Jiříkov

03. Březen 2018

Za měsíc uplyne rok, když jsme poprvé představovali mediaci správním činitelům a pedagogické veřejnosti. Tehdy jsme měli plné zuby vypravování, co a jak bude, jak jsou jinde báječní... Naší idee fixe byly činy a ty se naplňují. Máme svůj vlastní kancl s kuchyňským koutkem a super mediační snídaně. Nikdo z dospěláků nás nenutí – musíš přijít. Chceme.

Peer-mediátoři prezentovali svou práci na setkání výchovných poradců

02. Únor 2018

Dne 8. 2. 2018 prezentovali společně peer-mediátoři ZŠ a MŠ Krásná Lípa a Gymnázia Varnsdorf praktické výstupy z projektu Mediace ve škole na setkání výchovných poradců celého Šluknovského výběžku.

Ministr Pelikán navštívil naše školy a vyjádřil školní mediaci podporu

01. Leden 2018

S ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem jsme v pátek 5.1.2018 navštívili školy ve Šluknovském výběžku, zapojené do našeho programu Mediace ve škole. Návštěvy se účastnila také eurokomisařka Věra Jourová. „Je to výborný projekt a myslím, že pomáhá zlepšit atmosféru", neskrýval nadšení ministr.

Peer-mediační dvoudenní trénink v Jiřetíně pod Jedlovou

12. Prosinec 2017

Máme za sebou dvoudenní výjezd s našimi pee/mediátory ze Šluknovského výběžku, tedy 44 žáků + 10 učitelů-mediátorů = velká akce :). Byly to báječné dva dny plné tréninku, sdílení, společného učení. Díky moc všem peerům za aktivní zapojení a díky i všem učitelům-mediátorům, kteří jsou pro peery velkou oporou. A jak jsme se měli a jak to zhodnotili sami peeři?

Rok mediace v mém životě: peer mediátoři Gymnázia Varnsdorf

11. Listopad 2017

Je to přesně rok od chvíle, kdy studenti Gymnázia Varnsdorf vstoupili do peer-mediačního výcviku a kdy se celá škola rozhodla zařadit mediaci do svého života. Jak studenti - peermediátoři dnes, po roce, vidí své rozhodnutí stát se peer mediátorem, a jak hodnotí své působení coby peer-mediátorů ve své škole?

ZŠ U Nemocnice v Rumburku: Mediace včera, dnes a zítra

10. Říjen 2017

S čím jdou peer mediátoři ZŠ U Nemocnice do nového školního roku? Jak vidí zpětně svou účast ve výcviku a rozhodnutí stát se peer mediátorem? Na co se těší a jaké mají plány?

Mediační dílny v ZŠ U Nemocnice v Rumburku

10. Říjen 2017

V ZŠ U Nemonice v Rumburku se peer mediátoři pravidelně scházejí co 14 dní. Z každé mediační dílny zaznamenavájí MediZpravodajky Verči (peer mediátorky Verča a Verča :) krátké informace o jejich průběhu. Do půlky října proběhly celkem 3 mediační dílny, na kterých peer mediátoři mj. připravují i rodičovskou kavárku. Děkujeme MediZpravodajkám Verče a Verče a těšíme se na další zpravodajství ze školy :)