Rok mediace v mém životě: peer mediátoři Gymnázia Varnsdorf

Článek pro: 
Pro rodiče
Pro studenty
Pro učitele
Pro vedení školy
Zobrazit v aktualitách
06. 11. 2017

Je to přesně rok od chvíle, kdy studenti Gymnázia Varnsdorf vstoupili do peer-mediačního výcviku a kdy se celá škola rozhodla zařadit mediaci do svého života. Výcvik studentů se skládal z celkem šest nabitých tréninkových dní a po něm následovala pravidelná supervize další a další trénink. Jak studenti - peermediátoři dnes, po roce, vidí své rozhodnutí stát se peer mediátorem, a jak hodnotí své působení coby peer-mediátorů ve své škole?  

 

Vivi - kvinta

            Před vstupem do tohoto projektu jsem jako většina mých spolužáků nevěděla, co je to mediace a už vůbec by mě nenapadlo, že bych mohla být mediátorem. Když jsem se o mediaci dozvěděla, přišlo mi to jako skvělý projekt pro má školská léta, jelikož bych se chtěla stát psycholožkou a zároveň se umět dobře postarat o děti a také umět vyřešit jejich problémy. V průběhu výcviku jsem se snažila zapamatovat si každé slovo, abych mohla co nejlépe pomoci svým spolužákům, a teď vím, že jsem udělala dobře. Jelikož se nám mediace ve škole pěkně rozrůstá, snad každý vidí, že výcvik nebyl zbytečný, spíš hodně užitečný, jak pro klima školy, tak i pro každého mediátora jako osobnost. Mediace mi hodně pomohla v osobnostním rozvoji a za to upřímně děkuji.

Eliška - Kvinta      

            Rozhodně mě tahle zkušenost ovlivnila. Vždy jsem se zajímala o vztahy a komunikaci mezi lidmi a mediace mě jenom utvrdila v tom, že komunikace je velice důležitý proces nejen k tomu poznat toho druhého, ale hlavně i sebe samého. Jsem mediací tak moc ovlivněná, že používám například parafrázování v normálním rozhovoru s přáteli. Co mě na tom nejvíce ovlivnilo je, že teď mám možnost druhým pomáhat. Mohu pomáhat ostatním nejen s konflikty, ale i když potřebují jen tak vyslechnout. Mediace mi pomohla cítit hřání u srdce, pomohla mi získat pocit štěstí, že mohu pro někoho něco udělat. Rozhodně jsem ráda, že mohu být součástí tohoto projektu.

Alex – Kvarta

            Mediace mi toho dala hodně. Hlavně co do rozvoje postojů k okolí. Díky ní vnímám svoje okolí jinak a řekla bych, že lépe. Snažím se krotit svůj postoj k ostatním v souladu nestranností, kterou máme na mediaci dodržovat. Více se vciťuji do pocitů lidí kolem sebe a pozorně sleduji jejich reakce jak na mě, tak na lidi kolem nás. Jsem za to vděčná, protože mi to pomohlo nejen v mediaci, ale i v osobním životě. Mediaci jsem již využila i mimo školu a dopodlo to dobře.

Barča – Kvinta A

            K mediaci jsem se přihlásila, protože mě zaujalo téma a baví mně pracovat s lidmi. Absolvovala jsem výcvik, který nás naučil základy mediace a praxi. Myslím si, že se mi mediace, které jsem zatím měla, povedly a těším se na další.

Eliška - sekunda

            Já osobně, jsem ráda, že jsem na ten kurz šla, ze začátku jsem to nebrala moc vážně, ale teď už vím, že mi to změnilo myšlení v různých pohledech, a jsem za to teď  vděčná.
Například, ještě docela nedávno bych 'rozsoudila' dvě strany tím způsobem, kterým by to nedopadlo zrovna nejlíp pro obě strany, ale po mediačním kurzu vím, že my mediátoři nesoudíme, my jen pomáháme          v komunikaci.
Za tohle jsem vděčná, a rozhodně bych z toho už nevycouvala. 
Podle mě je škoda, že mezi lidmi není mediace tak známá, všichni všelijaké maličkosti řeší hádkou a pak se na sebe vzájemně naštvou, přitom mediace by v těchto případech postačila.
U nás na škole se tento způsob řešení konfliktů uchytil, a já doufám, že to bude tak i nadále.

Eliška – kvinta

Co mi výcvik přinesl a jsem ráda, že jsem ho podstoupila? Výcvik na mediátora mi dal spoustu věcí, ale jedné si vážím ze všeho nejvíc - schopnosti zachovat si chladnou hlavu a odstup, když se s někým hádám. (Né, že bych se hádala často :)) - Nadechnout se, zastavit a říct: "Pojď si o tom promluvit v klidu."

Co se mi na tom být mediátor líbí nejvíc? Asi ta nově nabytá schopnost, o níž jsem psala před chvílí. Ale samozřejmě také ráda pomáhám lidem řešit jejich spory, a tím vytvářet lepší klima ve škole.

Je pro mě těžké být mediátor? Ano i ne. Ráda si udělám čas na to, abych vyřešila konflikt mezi svými vrstevníky, avšak sama jsem mediaci ještě nevedla. Vždy se mnou byla má kamarádka mediátorka Vivi. Bojím se, že bych to sama nezvládla. Takže v tomto směru je to pro mě těžké.

Co do budoucna? Ráda bych v tom pokračovala. Chtěla bych zvládnout mediovat sama. Nadchnout do mediace i primány, více mediaci rozvést po škole. (O čemž si myslím, že se nám už povedlo.) 

Tak či onak, mediace je super věc! :) Přála bych naší škole (a celé republice) více mediátorů!

Kačka – tercie

            Neprošla jsem výcvikem… jak správně mediovat ... ale po školním projektu „Umění mediace“ jsem o mediaci slyšela... a musím říct ze se mi tento styl řešení konfliktů líbí ... ... nemusí to být konflikt.. lidé si mezi sebou můžou také něco říct... když si v něčem nerozumí aby si to mohli takhle vyjasnit... v sekundě... jsem delší dobu slýchávala že je mediace o ničem... ale teď v tercii... čím dál tím víc slyším slovo mediace... a myslím ze díky tomuto stylu řešení konfliktu... se dokážeme dohodnout normálně říct si vše z očí do očí a ne někde na internetu.... Mediace me naučila... si všímat lidi okolo sebe ... a porozumět jim... a vcítit se do jejích situací... a pomoct těm lidem ... z té blbe situace se dostat.... jsem ráda ze tenhle styl řešení konflitku.. podporuju... a doufám ze se mediace roznese dal.

May – tercie

            Neprošla jsem výcvikem Jak správně mediovat...ale do “skupinky” mediatorů jsem se přesto dostala díky školnímu projektu o mediaci s Táňou.
Za ten čas, co jsem se zabývala mediací víc, jsem zjistila mnoho věcí.
Naučila jsem se udržovat tajemství, vcítit se do druhé osoby, být nestranný a všímat si lidí kolem sebe.
Jsem ráda, že jsem mediátorka a můžu pomoci ostatním.

Agáta – kvinta

            Než samotný projekt začal, nikoho z nás nikdy nenapadlo, že bychom mohli být něco jako mediátoři. O mediaci jsme nevěděli nic a možná to byl jeden z důvodů, proč jsme se do projektu přihlásili. Byli jsme zvědaví, co projekt přinese a jak bude fungovat. Někteří z nás ani ve výcviku nebyli, ale přesto u nás fungují jako mediátoři a účastní se schůzek.

V průběhu výcviku jsme se snažili si zapamatovat každé slovo, někdo protože ho baví pracovat s lidmi, někdo proto, že se mu to bude hodit do budoucna a někdo prostě proto, že chce ve škole pomáhat zlepšit prostředí.

            Určitě nám kurz a celý tento projekt, změnil pohled na konflikty, vztahy mezi lidmi, v různých problémech. Naučili jsme se, že je důležitý udržet si chladnou hlavu, za každé situace, což znamená, i třeba když se my sami hádáme. Dokázali jsme nestrannosti, která je v mediaci, ale občas i v normálním životě, opravdu důležitá. Více si všímáme lidí, kteří mají nějaký problém a snažíme se vymyslet způsob, jak jim pomoci. Naučili jsme se, vcítit se do lidí v našem okolí, a snažíme se pochopit, jaké pro ně daná situace je.

            Na naší škole už pár mediací proběhlo, a byly úspěšné.  Minulý rok mediacím nikdo moc nevěřil, ale tento rok už za námi spolužáci z různých tříd chodí sami, jestli bychom jim nepomohli. Dělá nám radost, dělat radost někomu jinému a pomoct vyřešit konflikt mezi dvěma stranami. Když se nám mediace povede, jsme pak nabití pozitivní energií a víme, že jsme udělali dobrou věc.

Všichni v mediaci budeme naplno pokračovat a budeme se snažit ji rozšiřovat dál, aby o ní vědělo co nejvíce lidí. Chtěli bychom mediaci rozšířit i mimo naší školu a seznámit s ní i třeba naše kamarády z jiných škol. Je to skvělý způsob řešení konfliktu a jsme rádi, že zrovna my máme tu čest, být mediátory.

Přidat komentář