Peer-mediátoři jako trenéři svých nástupců

Pro studenty
25. 06. 2018

Během měsíce června se uskutečnily celkem čtyři trenérské kurzy pro čtyři týmy peer-mediátorů škol zapojených v programu Mediace ve škole: ZŠ Jiříkov, ZŠ Krásná Lípa, ZŠ U Nemocnice v Rumburku a na Gymnázium Varnsdorf.

Kdo koho a proč trénoval?

Protože žáci z devátých tříd odchází na střední školy, žáci mladších ročníků doplňují peer-mediační školní týmy. A protože už jsou stávající peer-mediátoři ve své roli zkušení, rozhodli jsme se zapojit je do zaučování nových peer-mediátorů.

Na každé škole se proto uskutečnil trénink trenérů - z peer-mediátorů se stali trenéři 1. části peer-mediačního výcviku: naučili se zahájit kurz, zážitkovou formou předat účastníkům pochopení toho, proč si někdy v komunikaci nerozumíme, a naučili se také vysvětlit, v čem spočívá a co pro koho znamená konflikt a jak je možné jej řešit.

Osvědčení z 1. části, a co dál?

Peer-mediátoři získali osvědčení o absolvování trenérského kurzu Úvod do peer-mediace I., ale ještě je na podzim čeká zkouška - pro nové zájemce o peer-mediaci povedou totožný kurz zcela samostatně (pod supervizí trenérky).

Po složení zkoušky Úvodu I. se pustíme do Úvodu do peer-mediace II. - to, co peer-mediátorům v kurzu předám, oni zase obratem budou pod mou supervizí předávat svým novým peer-mediačním kolegům. A pak nás čeká stejnou cestou Úvod III. - V. Na konci školního roku 2018/2019, když vše dobře půjde, tak budeme mít ve čtyřech školách hotové trenérské týmy.

Školy budou moci zaškolovat nové peer-mediátory zcela samostatně

Nejen že tyto školy zvládnou do budoucna zcela samostatně a beznákladově zaškolovat nové adepty na roli peer-mediátorů, ale budou se moci směle podílet i na zapojování nových škol do programu Mediace ve škole - zaučovat v peer-mediaci žáky dalších škol.

Takže úkol pro vás na příští školní rok, je, milí peeři, jasný: budeme trénovat, trénovat a trénovat. A až dotrénujeme, budete trénovat dál - jen ne v roli účastníků, ale trenérů :)

(er)