Peer-mediační dvoudenní trénink v Jiřetíně pod Jedlovou

Pro studenty
02. 12. 2017

Máme za sebou dvoudenní výjezd s našimi peer/mediátory ze Šluknovského výběžku, tedy 44 žáků + 10 učitelů-mediátorů = velká akce :). Byly to báječné dva dny plné tréninku, sdílení, společného učení. Díky moc všem peerům za aktivní zapojení a díky i všem učitelům-mediátorům, kteří jsou pro ně velkou oporou. A jak jsme se měli a jak to zhodnotili sami peeři?

Přemýšleli jsme nad tím, jak naše peer-mediátory zase v novém školním roce nastartovat a současně, jak řešit odchody některých z nich na jiné školy - jak posílit týmy tak, aby byly kompletní. Na našem pravidelném školněmediačním setkání v Rumburku jsme dali hlavy dohromady a vymysleli si dvoudenní akci. Netrvalo dlouho od plánu k realizaci a 1.12.2017 už jsme se vybalovali v rekreačním středisku v Jiřetíně pod Jedlovou.

Dorazilo celkem 44 peer-mediátorů ze všech pěti zapojených škol, mezi nimi i úplní nováčci. Vedle seznamovacích a pohybových aktivit jsme společně pracovali na tom, jakou roli peer-mediátor ve škole vlastně má, co vše může vedle vlastní mediace dělat, a jaké konflikty ve škole řeší, resp. jaké by řešit měl a jaké už by měl nechat na "velkých" mediátorech - učitelích. Bylo docela překvapením, že peer-mediátoři aktivně pracovali i v rámci celé, téměř padesátihlavé skupiny, nápady a postřehy se nám kolikrát ani nevešly na flip. Druhý den si každý peer-mediátor vybral jednu ze 4 skupin, ve kterých jsme pak pracovali celé dopoledne. Peer-mediátoři si vybrali skupiny podle toho, co přesně chtěli a potřebovali potrénovat, v čem se posunout, ujistit.

A jak to zhodnotili samotní peer-mediátoři? :)