Tréninkový výjezd 50 peer-mediátorů

Článek pro: 
Zobrazit v aktualitách
21. 09. 2019

Před dvěma lety se nám podařilo zorganizovat tréninkovou akci pro naše peer-mediátory ze všech pěti škol zapojených v programu Mediace ve škole. Akce se tenkrát velmi vydařila a žáci na ni rádi vzpomínali. Proto jsme si ji s velkou slávou letos zopakovali a těšíme se, že se stane akcí tradiční - každoroční. 

 

Před dvěma lety se akce konala v Jiřetíně pod Jedlovou v prosinci. Kromě všech užitečných aktivit, které nám všem pomohly posílit se v mediačních dovednostech, si tak ponejvíce pamatujeme sníh, zimu a kamna, která stále nehřála tak, jak bychom si přáli :) 

Letos jsme akci zopakovali znovu, ale tentokrát už v září. Mohli jsme tak pracovat i venku a užívat si krásného prostředí Českého Švýcarska. Akce se účastnilo bezmála 50 peer-mediátorů (žáků) a 10 školních mediátorů (učitelů). Kromě vlastního tréninku komunikačních dovedností jsme si nejvíc užili možnost být společně na jednom místě. Žáci z pěti škol měli možnost spolu znovu trochu intenzivněji pobýt, sdílet, jak se jim (a mediaci ve školách) daří, podpořit se, inspirovat. 

Pracovali jsme všichni společně, ve školních týmech i ve smíšených skupinách. Společná práce dala žákům, kteří ve svých školách působí v rolích peer-mediátorů, podporu pro svou další mediační činnost - mohli pocítit, že jsou součástí většího celku než je jejich školní tým. Práce ve smíšených skupinách zase umožmila spolupráci žáků z různých "sociálních bublin". Vedle otevřenosti a tolerance tak byli podporováni v tom, aby se uměli v komunikaci lépe přiblížit tomu, s kým mluví. Práce ve školních týmech zase posilovala vztahy a spolupráci na úrovni jednotlivých škol. 

Oproti roku 2017 jsme ale měli velkou výhodu. Někteří žáci, které postupně připravujeme na roli lektorů (aby předávali dovednosti peer-mediátora dalším zájemcům ze školy), zde již jako lektoři-asistenti vystupovali. A dokonce se za svým školním peer-mediačním týmem vypravilo i několik peerů, kteří už své základní školy opustili a studují na střední škole. 

Akce byla velmi povedená a už se těším na další ročník. Jiřetínu zdar! 

(er)

Přidat komentář